Wydawca treści Wydawca treści

Dzikie wysypiska śmieci w lesie niosą poważne zagrożenia dla środowiska naturalnego
Weryfikacja lokalizacji drzewostanów o szczególnych
walorach przyrodniczych
Zanocuj w lesie 30.07.2021 | Ewelina Godzieba ...
Dbamy o bezpieczeństwo na drogach 12.07.2021 | Ewelina Godzieba ...
Tymczasowy objazd szlaku "Do Źródeł Łyny" 15.06.2021 | Ewelina Godzieba ...
Wsiedlanie sokołów trwa już 11 lat! 11.06.2021 | Ewelina Godzieba ...
Tajemniczy lokator sztucznego gniazda 11.06.2021 | Ewelina Godzieba ...
Wycinka drzew niebezpiecznych przy drodze wojewódzkiej nr 598 02.06.2021 | Ewelina Godzieba ...
Do uprzątnięcia jest dzikie 50-cio letnie wysypisko śmieci w rezerwacie.
Konsultacje społeczne lasów HCVF 3.2 28.04.2021 | Ewelina Godzieba ...
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej 15.04.2021 | Ewelina Godzieba ...
Do lasu na terenie Nadleśnictwa Nowe Ramuki wywieziono 82 zużyte opony. Straż Leśna podjęła działania w celu ustalenia sprawcy.
Podczas prac leśnych w Nadleśnictwie Nowe Ramuki został znaleziony niewybuch.
W ostatnia sobotę września mieliśmy przyjemność brać udział w ogólnopolskiej akcji “VII Międzypokoleniowa Sztafeta Turystyczna” związanej z obchodami jubileuszu 70-lecia PTTK.
Jak co roku w Orzechowie koło Olsztynka spotkają się miłośnicy psów myśliwskich
105 dębów upamiętniających leśników, którzy zostali zamordowani w Katyniu rośnie już na terenie Nadleśnictwa Nowe Ramuki. Sto szósty dąb został poświęcony Adamowi Loretowi – pierwszemu...
Dziesiąty raz reintrodukcji sokołów na terenie Nadleśnictwa Nowe Ramuki 03.06.2020 | Ewelina Godzieba ...
Jednoroczny jeleń wpadł w bagienną pułapkę. Na ratunek ruszyli leśnicy z Nadleśnictwa Nowe Ramuki. Zwierzę udało się uratować.
dołącz do nas!
Komunikat 12.03.2020 | Ewelina Godzieba ...

Lista aktualności Lista aktualności

Likwidacja dzikiego wysypiska śmieci

Do uprzątnięcia jest dzikie 50-cio letnie wysypisko śmieci w rezerwacie.

Nielegalne składowisko śmieci w Nadleśnictwie Nowe Ramuki powstało w drugiej połowie ubiegłego wieku. Obecnie jest to teren rezerwatu „Las Warmiński im. prof. Benona Polakowskiego”, a także obszar Natura 2000 – „Ostoja Napiwodzko-Ramucka”, chroniący m.in. znajdujące się tu siedlisko grądu środkowoeuropejskiego i subkontynentalnego. W czasie powstawania wysypiska teren ten nie był jeszcze objęty ww. formami ochrony.

Porzucone w zagłębieniach terenu odpady z czasem zaczęły być pochłaniane przez las, jednak większość z nich rozkładałaby się jeszcze przez setki i tysiące lat. Grubość warstwy waha się od 40 cm do nawet 350 cm.

Nadleśnictwo Nowe Ramuki od pewnego czasu poszukiwało środków na ten cel. Kwota jest niebagatelna, bo wg oceny ekspertów wydobycie i utylizacja śmieci kosztować będą ponad 1,2 mln zł! Samą powierzchnię śmietniska oszacowano na 2600 m2, natomiast miąższość odpadów na 2200 m3. Ekspertyza wykazała, że w przeważającej masie są to odpadki komunalne i budowlane, ale wśród nich znajdują się także niebezpieczne odpady budowlane, opony oraz azbest. Na szczęście wkrótce wysypisko zostanie zlikwidowane, a teren po nim – zrekultywowany.

W zeszłym roku likwidację wysypiska wpisano do planu zadań ochronnych dla obszaru naturowego, dzięki czemu koszty operacji będą finansowane z projektu ochrony gatunków i siedlisk przyrodniczych w Lasach Państwowych, czyli z funduszy unijnych oraz środków własnych LP. Projekt został rozszerzony wiosną tego roku o kilka nowych działań i nadleśnictw - w tym o największe i najtrudniejsze z nich, czyli uporządkowanie terenu rezerwatu „Las Warmiński im. prof. Benona Polakowskiego”.