Wydawca treści Wydawca treści

Likwidujemy 50-letnie wysypisko śmieci o powierzchni 0,26 ha 06.07.2022 | Ewelina Godzieba ...
KUPIMY TWÓJ LAS! 23.02.2022 | Ewelina Godzieba ...
na usługi w zakresie usuwania drzew trudnych oraz martwych lub niebezpiecznie zwisających gałęzi i konarów drzew rosnących w granicach leśno-urbanistycznych, stanowiących zagrożenie życia lub mienia
UPAMIĘTNIENIE OFIAR ZBRODNI KATYŃSKIEJ 13.04.2022 | tekst, fot. Ewelina Godzieba ...
obiekty turystyczne tymczasowo wyłączone z użytkowania 21.02.2022 | Ewelina Godzieba, fot. Grzegorz Wiciel ...
Na terenie Nadleśnictwa Nowe Ramuki odkryto szczątki legendarnego samolotu junkers Ju-87 stuka.
02.10.2021 roku w Orzechowie odbyła się XXIV Międzynarodowa Ocena Pracy Posokowców oraz Międzynarodowa Ocena Pracy Tropowców dla Ogarów i Gończych Polskich
Przyłącz się do ogólnopolskiej akcji #sadziMY i posadź własne drzewko.
Przedstawiciele braci leśnej zza naszej zachodniej granicy odwiedzili we wrześniu Nadleśnictwo Nowe Ramuki, gdzie mogli zapoznać się ze specyfiką lasów i gospodarki leśnej prowadzonej w PGL LP i na...
Tymczasowy objazd szlaku "Do Źródeł Łyny" 15.06.2021 | Ewelina Godzieba ...
Dzikie wysypiska śmieci w lesie niosą poważne zagrożenia dla środowiska naturalnego
Zanocuj w lesie 30.07.2021 | Ewelina Godzieba ...
Dbamy o bezpieczeństwo na drogach 12.07.2021 | Ewelina Godzieba ...
Wsiedlanie sokołów trwa już 11 lat! 11.06.2021 | Ewelina Godzieba ...
Tajemniczy lokator sztucznego gniazda 11.06.2021 | Ewelina Godzieba ...
Wycinka drzew niebezpiecznych przy drodze wojewódzkiej nr 598 02.06.2021 | Ewelina Godzieba ...
Do uprzątnięcia jest dzikie 50-cio letnie wysypisko śmieci w rezerwacie.
Konsultacje społeczne lasów HCVF 3.2 28.04.2021 | Ewelina Godzieba ...
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej 15.04.2021 | Ewelina Godzieba ...
Do lasu na terenie Nadleśnictwa Nowe Ramuki wywieziono 82 zużyte opony. Straż Leśna podjęła działania w celu ustalenia sprawcy.

Lista aktualności Lista aktualności

Nie rób z lasu śmietnika!

Dzikie wysypiska śmieci w lesie niosą poważne zagrożenia dla środowiska naturalnego

Widok śmieci w lesie nie jest już niczym zaskakującym, nie trudno natknąć się na nie podczas spaceru, zbierania grzybów, czy podczas jazdy samochodem, gdy są rozrzucone wzdłuż dróg. 

Dzieje się to mimo dużego wysiłku leśników, o czym mówią liczby. W roku 2020 na terenie Nadleśnictwa Nowe Ramuki zebrano ponad 200 m3 śmieci.

Do lasu wyrzuca się niemal wszystko poczynając od odpadów bio, papieru, paragonów, przez plastikowe lub szklane butelki pozostawione podczas spacerów, po sprzęt AGD czy części samochodowe.

W styczniu pisaliśmy o wyrzuconych w lesie oponach, w lipcu do kolekcji dołączyły inne części od samochodów. Na terenie leśnictwa Stawiguda znaleziono wysypisko, w którym znajdowały się zderzaki, baki od paliwa, rury wydechowe, lusterka i wiele, wiele innych elementów z rozebranych samochodów. Są to odpady bardzo uciążliwe, ponieważ praktycznie nie ulegają rozkładowi.

Takie elementy nie tylko oszpecają krajobraz ale są dużym zagrożeniem dla środowiska. Dlaczego?

  1. Przede wszystkim tworzą niebezpieczeństwo dla zwierząt. Folie mogą zostać połknięte przez zwierzęta, linki i sznurki trafiają do gniazd, gdzie plączą nogi piskląt, szkło i metal powodują okaleczenia u zwierząt.
  2. Nielegalne wysypiska śmieci nie posiadają pod sobą bariery dla toksycznych substancji, w porównaniu do wysypisk legalnych, pod którymi znajduje się często kilka warstw folii i żużlu. Brak takiej warstwy umożliwia dostanie się szkodliwych substancji do gleby i wód gruntowych.
  3. Na dzikich wysypiskach powstaje metan i siarkowodór, czyli gazy które mogą doprowadzić do samozapłonu a kolejno do pożaru.
  4. Podczas rozkładu odpadów następuje rozwój bakterii, co w konsekwencji jest źródłem zapachów nieprzyjemnych dla człowieka ale przyciągających szczury, muchy, komary- zwierzęta roznoszące choroby.
  5. Dzikie wysypiska śmieci prowadzą do zaburzeń funkcjonowania ekosystemów leśnych, nierzadko do śmierci występujących wokół nich drzewostanów.

 

Każdy las traktuj jak fragment otoczenia swojego domu. A w domu się nie śmieci…