Wydawca treści Wydawca treści

Dzikie wysypiska śmieci w lesie niosą poważne zagrożenia dla środowiska naturalnego
Weryfikacja lokalizacji drzewostanów o szczególnych
walorach przyrodniczych
Zanocuj w lesie 30.07.2021 | Ewelina Godzieba ...
Dbamy o bezpieczeństwo na drogach 12.07.2021 | Ewelina Godzieba ...
Tymczasowy objazd szlaku "Do Źródeł Łyny" 15.06.2021 | Ewelina Godzieba ...
Wsiedlanie sokołów trwa już 11 lat! 11.06.2021 | Ewelina Godzieba ...
Tajemniczy lokator sztucznego gniazda 11.06.2021 | Ewelina Godzieba ...
Wycinka drzew niebezpiecznych przy drodze wojewódzkiej nr 598 02.06.2021 | Ewelina Godzieba ...
Do uprzątnięcia jest dzikie 50-cio letnie wysypisko śmieci w rezerwacie.
Konsultacje społeczne lasów HCVF 3.2 28.04.2021 | Ewelina Godzieba ...
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej 15.04.2021 | Ewelina Godzieba ...
Do lasu na terenie Nadleśnictwa Nowe Ramuki wywieziono 82 zużyte opony. Straż Leśna podjęła działania w celu ustalenia sprawcy.
Podczas prac leśnych w Nadleśnictwie Nowe Ramuki został znaleziony niewybuch.
W ostatnia sobotę września mieliśmy przyjemność brać udział w ogólnopolskiej akcji “VII Międzypokoleniowa Sztafeta Turystyczna” związanej z obchodami jubileuszu 70-lecia PTTK.
Jak co roku w Orzechowie koło Olsztynka spotkają się miłośnicy psów myśliwskich
105 dębów upamiętniających leśników, którzy zostali zamordowani w Katyniu rośnie już na terenie Nadleśnictwa Nowe Ramuki. Sto szósty dąb został poświęcony Adamowi Loretowi – pierwszemu...
Dziesiąty raz reintrodukcji sokołów na terenie Nadleśnictwa Nowe Ramuki 03.06.2020 | Ewelina Godzieba ...
Jednoroczny jeleń wpadł w bagienną pułapkę. Na ratunek ruszyli leśnicy z Nadleśnictwa Nowe Ramuki. Zwierzę udało się uratować.
dołącz do nas!
Komunikat 12.03.2020 | Ewelina Godzieba ...

Lista aktualności Lista aktualności

Uratowaliśmy jelenia

Jednoroczny jeleń wpadł w bagienną pułapkę. Na ratunek ruszyli leśnicy z Nadleśnictwa Nowe Ramuki. Zwierzę udało się uratować.

We wtorek 21 kwietnia ok. godziny 8 do Leśniczego Leśnictwa Grada Adama Jaworskiego dotarł sygnał o tym, że w bagnie znajduje się samiec jelenia. Leśniczy wraz ze współpracownikami zlokalizowali miejsce i udali się tam niezwłocznie. Wiedzieli, że w takiej sytuacji liczy się każda minuta, ponieważ zwierzę z każdą chwilą staje się coraz słabsze. Po przybyciu na miejsce leśnicy zobaczyli wyczerpanego jelenia. Po śladach na bagnie widać było jak zwierzę próbowało wydostać się z pułapki - niestety bezskutecznie. Każda próba wysiłku kończyła się niepowodzeniem, racice nie znajdowały twardego punktu w bagnie. Jeleń ugrzązł  bardzo głęboko, z bagna wystawał tylko jego łeb i kark. Trudno było dotrzeć do zwierzęcia. Teren był miękki, gruntu pod nogami prawie nie było. „Musieliśmy wspomóc się płytami pilśniowymi, z których ułożyliśmy ścieżkę na trzęsawisku” - mówił leśniczy. Po niej leśnicy dotarli do jelenia i po około dwóch godzinach udało się wyciągnąć zwierzę z bagna. Uratowane zwierzę, po chwili odpoczynku, samodzielnie oddaliło się do lasu. Nie była konieczna interwencja weterynarza.

Gdyby nie zgłoszenie i działania leśników, jeleń utopiłby się w śmiertelnej pułapce..

Leśnicy apelują, aby podczas leśnych wędrówek zwracać uwagę na wszelkie nietypowe sytuacje, jakimi są np. ranne lub uwięzione zwierzęta. O takich zdarzeniach należy jak najszybciej informować pracowników nadleśnictwa. Szybkie działanie może pomóc uratować zwierzęta znajdujące się w potrzebie.