Wydawca treści Wydawca treści

Zanocuj w lesie 30.04.2021 | Ewelina Godzieba ...
Konsultacje społeczne lasów HCVF 3.2 28.04.2021 | Ewelina Godzieba ...
4 MAJA DNIEM WOLNYM OD PRACY W NADLEŚNICTWIE NOWE RAMUKI 27.04.2021 | Ewelina Godzieba ...
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej 15.04.2021 | Ewelina Godzieba ...
Życzenia 02.04.2021 | Ewelina Godzieba ...
Do lasu na terenie Nadleśnictwa Nowe Ramuki wywieziono 82 zużyte opony. Straż Leśna podjęła działania w celu ustalenia sprawcy.
Podczas prac leśnych w Nadleśnictwie Nowe Ramuki został znaleziony niewybuch.
W ostatnia sobotę września mieliśmy przyjemność brać udział w ogólnopolskiej akcji “VII Międzypokoleniowa Sztafeta Turystyczna” związanej z obchodami jubileuszu 70-lecia PTTK.
Jak co roku w Orzechowie koło Olsztynka spotkają się miłośnicy psów myśliwskich
105 dębów upamiętniających leśników, którzy zostali zamordowani w Katyniu rośnie już na terenie Nadleśnictwa Nowe Ramuki. Sto szósty dąb został poświęcony Adamowi Loretowi – pierwszemu...
Dziesiąty raz reintrodukcji sokołów na terenie Nadleśnictwa Nowe Ramuki 03.06.2020 | Ewelina Godzieba ...
Jednoroczny jeleń wpadł w bagienną pułapkę. Na ratunek ruszyli leśnicy z Nadleśnictwa Nowe Ramuki. Zwierzę udało się uratować.
dołącz do nas!
Komunikat 12.03.2020 | Ewelina Godzieba ...
Już od kilku lat Nadleśnictwo Nowe Ramuki współpracuje z Katedrą Leśnictwa i Ekologii Lasu UWM, czego efektem są praktyczne zajęcia dla studentów leśnictwa.
Relacja z Ocen Psów Myśliwskich. Orzechowo 2019 08.10.2019 | Ewelina Godzieba, fot. Patrycja Lobert ...
Informacja dotycząca rachunku bankowego Nadleśnictwa Nowe Ramuki- biała lista 26.09.2019 | Ewelina Godzieba ...
Nie oglądajmy się na innych, zawstydźmy śmiecących i posprzątajmy wspólnie polskie lasy. Razem możemy przywrócić piękno w naszemu otoczeniu!
OLSZTYŃSCY LEŚNICY NA II MYŚLIWSKIM PIKNIKU "MYŚLIWSKA WATRA" 17.09.2019 | Grzegorz Wiciel, Ewelina Godzieba ...
XII Konkurs Wabienia Jeleni im. Tadeusza Madeja 06.09.2019 | Ewelina Godzieba ...

Lista aktualności Lista aktualności

Uratowaliśmy jelenia

Jednoroczny jeleń wpadł w bagienną pułapkę. Na ratunek ruszyli leśnicy z Nadleśnictwa Nowe Ramuki. Zwierzę udało się uratować.

We wtorek 21 kwietnia ok. godziny 8 do Leśniczego Leśnictwa Grada Adama Jaworskiego dotarł sygnał o tym, że w bagnie znajduje się samiec jelenia. Leśniczy wraz ze współpracownikami zlokalizowali miejsce i udali się tam niezwłocznie. Wiedzieli, że w takiej sytuacji liczy się każda minuta, ponieważ zwierzę z każdą chwilą staje się coraz słabsze. Po przybyciu na miejsce leśnicy zobaczyli wyczerpanego jelenia. Po śladach na bagnie widać było jak zwierzę próbowało wydostać się z pułapki - niestety bezskutecznie. Każda próba wysiłku kończyła się niepowodzeniem, racice nie znajdowały twardego punktu w bagnie. Jeleń ugrzązł  bardzo głęboko, z bagna wystawał tylko jego łeb i kark. Trudno było dotrzeć do zwierzęcia. Teren był miękki, gruntu pod nogami prawie nie było. „Musieliśmy wspomóc się płytami pilśniowymi, z których ułożyliśmy ścieżkę na trzęsawisku” - mówił leśniczy. Po niej leśnicy dotarli do jelenia i po około dwóch godzinach udało się wyciągnąć zwierzę z bagna. Uratowane zwierzę, po chwili odpoczynku, samodzielnie oddaliło się do lasu. Nie była konieczna interwencja weterynarza.

Gdyby nie zgłoszenie i działania leśników, jeleń utopiłby się w śmiertelnej pułapce..

Leśnicy apelują, aby podczas leśnych wędrówek zwracać uwagę na wszelkie nietypowe sytuacje, jakimi są np. ranne lub uwięzione zwierzęta. O takich zdarzeniach należy jak najszybciej informować pracowników nadleśnictwa. Szybkie działanie może pomóc uratować zwierzęta znajdujące się w potrzebie.