Lista aktualności Lista aktualności

Wsiedlanie sokołów trwa już 11 lat!

Wiosenne wydarzenie polegające na wsiedlaniu sokołów stało się już tradycją w Nadleśnictwie Nowe Ramuki. W tym roku odbywa się ono z podziałem na dwie partie.

5 czerwca 2021 roku nowymi mieszkańcami Nadleśnictwa Nowe Ramuki stało się 10 młodych sokołów. W najbliższych dniach dołączą do nich kolejne.

Wsiedlanie polega na umieszczeniu młodych sokołów w specjalnych gniazdach reintrodukcyjnych w postaci metalowych koszy zawieszonych na drzewach. Każdy osobnik zostaje zaobrączkowany. Używane do tego są kolorowe obrączki ornitologiczne i obserwacyjne, zgodne z międzynarodowym systemem. Pozwalają one na późniejszą identyfikację osobnika.

W zamkniętych gniazdach reintrodukcyjnych młode sokoły wędrowne spędzają około 10 dni. Przez ten czas są karmione przy wykorzystaniu specjalnej windy. Po upływie 10 dni gniazda zostają otworzone, a sokoły dzięki możliwości opuszczenia gniazda stopniowo przyzwyczajają się do życia na wolności.  Służy to również adaptacji miejsca i uznania go za rodzinne strony. Jest to tzw. „mechanizm wdrukowania”.

Mechanizm ten powoduje, że sokoły po osiągnięciu dojrzałości (2-3 lata) zakładają gniazda w środowisku zbliżonym do tego, gdzie po raz pierwszy zaczęły samodzielnie żyć.

W tym roku, wiele wskazywało na to, że sokoły wróciły do Nowych Ramuk. Z pomocą Stowarzyszenia na rzecz dzikich zwierząt „Sokół” udało nam się sprawdzić, kim jest lokator, który zajął jedno ze sztucznych gniazd. O zaskakującym odkryciu piszemy tutaj.