Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Tajemniczy lokator sztucznego gniazda

Tajemniczy lokator sztucznego gniazda

 

Tuż przed kolejnym wsiedlaniem sokołów, o którym pisaliśmy tutaj, leśnicy z Nadleśnictwa Nowe Ramuki wraz ze Stowarzyszeniem na rzecz dzikich zwierząt „Sokół” zdecydowali się sprawdzić, przez jaki gatunek zostało zajęte sztuczne gniazdo w sąsiedztwie gniazd reintrodukcyjnych sokołów wędrownych.

Nikt nie ukrywał nadziei, że to właśnie sokół wędrowny. Możliwość sprawdzenia gniazda przy pomocy drona rozchwiała wszelkie nadzieje. Ku wielkiemu zdziwnieniu okazało się, że gatunkiem, który wysiaduje jaja w sztucznym gnieździe jest… kaczka krzyżówka!

Gniazda buduje przede wszystkim w trawie, ale z uwagi na grożące jej niebezpieczeństwa, nierzadko decyduje się na zakładanie gniazd na niewielkich drzewach.  Więc nie było by w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że sztuczne gniazdo, które zasiedliła kaczka na terenie Nadleśnictwa Nowe Ramuki znajduje się ponad 20 metrów nad ziemią!

Kaczka krzyżówka składa najczęściej od 8 do 12 jaj, które wysiadywane są przez około miesiąc. Młode już po kilku godzinach po wykluciu się próbują wyskoczyć z gniazda. Jesteśmy ciekawi, jak sobie poradzą z tak dużej wysokości. Można powiedzieć, że „rzucą się na głęboką wodę”, co w przypadku tego gatunku nie powinno budzić niepokoju.  

Kaczka krzyżówka, zwana dziką kaczką, jest najbardziej pospolitą kaczką w Polsce, ale także jedną z najliczniejszych kaczek na świecie. Część ptaków prowadzi osiadły, a część wędrowny tryb życia. W Polsce populacja dzikiej kaczki wynosi w zależności od zimy, od 200 do 500 tys. osobników. Można ją spotkać niemal na każdym zbiorniku wodnym, nawet w środku dużych miast.

Film i zdjęcia dzięki uprzejmości Stowarzyszenia na rzecz dzikich zwierząt "Sokół". 

FILM