Asset Publisher Asset Publisher

Dziesiąty raz reintrodukcji sokołów na terenie Nadleśnictwa Nowe Ramuki

Od 2011 roku Nadleśnictwo Nowe Ramuki we współpracy ze Stowarzyszeniem na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół" stara się przywrócić nadrzewną populację sokoła wędrownego. Populacja tego gatunku praktycznie wyginęła w latach 60 XX wieku. Główny powód to masowe stosowanie pestycydów w rolnictwie.

W poniedziałek (01.06.2020) w Nadleśnictwie Nowe Ramuki odbyła się już dziesiąta akcja wsiedlania tego gatunku. W specjalnych gniazdach reintrodukcyjnych w postaci metalowych koszy zawieszonych na drzewach leśnicy umieścili 20 młodych sokołów. Każdy osobnik został zaobrączkowany. Użyte do tego zostały kolorowe obrączki ornitologiczne i obserwacyjne, zgodne z międzynarodowym systemem. Takie obrączki pozwalają na późniejszą identyfikację osobnika.

Młode sokoły wędrowne spędzą w zamkniętych gniazdach reintrodukcyjnych około 10 dni. Przez ten czas będą karmione przy wykorzystaniu specjalnej windy. Po upływie 10 dni gniazda zostaną otworzone, a sokoły dzięki możliwości opuszczenia gniazda będą stopniowo przyzwyczajać się do życia na wolności.  Służy to również adaptacji miejsca i uznania go za rodzinne strony. Jest to tzw. „mechanizm wdrukowania”.

Mechanizm ten powoduje, że sokoły po osiągnięciu dojrzałości (2-3 lata) zakładają gniazda w środowisku zbliżonym do tego, gdzie po raz pierwszy zaczęły samodzielnie żyć. Oczekuje się również, że po okresie juvenilnych wędrówek, sokoły powrócą w rejony wypuszczeń i założą tam gniazda.