Asset Publisher Asset Publisher

Nowi mieszkańcy Nadleśnictwa Nowe Ramuki

Reintrodukcja Sokoła wędrownego w Nadleśnictwie Nowe Ramuki

Nadleśnictwo Nowe Ramuki (RDLP w Olsztynie) we współpracy ze Stowarzyszeniem na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół" starają się przywrócić nadrzewną populację sokoła wędrownego. Populacja tego gatunku praktycznie wyginęła w latach 60 XX wieku. Przyczyną zagłady tego ptaka było między innymi masowe stosowanie pestycydów w rolnictwie.

W czerwcu bieżącego roku w Nadleśnictwie Nowe Ramuki odbyła się kolejna akcja mająca na celu powrót tego gatunku "do lasu". W specjalnych gniazdach reintrodukcyjnych, metalowych koszach zawieszonych na drzewach leśnicy umieścili 11 młodych sokołów. Każdy osobnik został zaobrączkowany. Użyto do tego kolorowych obrączek ornitologicznych i obserwacyjnych, zgodnych z międzynarodowym systemem pozwalającym na ich późniejszą identyfikację.

Młode sokoły wędrowne spędzą w zamknięciu 10 dni (sztucznie karmione dzięki specjalnej windzie). Następnie klatki zostaną otworzone, a sokoły stopniowo będą przyzwyczajać się do życia na wolności.  Czas ten ma im służyć do adaptacji miejsca i uznania go za rodzinne strony. Mechanizm ten powoduje, że sokoły po osiągnięciu dojrzałości (2-3 lata) zakładają gniazda w środowisku zbliżonym do tego, gdzie po raz pierwszy zaczęły samodzielnie żyć.