Asset Publisher Asset Publisher

Olsztyńscy leśnicy: chcieliśmy aby dzieci choć na chwilę zapomniały o koszmarze wojny

17 dzieci z ogarniętej wojną Ukrainy wypoczywa na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie.

 

Z inicjatywy Adama Roczniaka, Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie i Związku Leśników Polskich RP regionu olsztyńskiego 17 dzieci z Ukrainy odpoczywa na terenie Mazur i północnego Mazowsza. – To dzieci ukraińskich leśników z miasta Łyman w Obwodzie Donieckim – mówi Adam Roczniak, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. – Cieszymy się, że przynajmniej w ten sposób możemy sprawić, że dzieci zapomną choć na chwilę o wojnie, która trwa w Ukrainie.

Mama jednego z dzieci, które wypoczywają na terenie RDLP w Olsztynie: - To była pierwsza od dawna noc, którą dzieci w spokoju przespały.

Łyman to ukraińskie miasto między Charkowem a Donieckiem. W wyniku rosyjskiej napaści 90 procent budynków w Łymanie zostało zniszczonych. Dzięki kontrofensywie ukraińskiej armii Łyman został odbity z rąk rosyjskiego najeźdźcy. W Łymanie działa gospodarstwo leśne, czyli odpowiednik polskiego nadleśnictwa. Młodzi Ukraińcy, którzy przyjechali na zaproszenie olsztyńskich leśników są dziećmi pracowników Łymańskiego Gospodarstwa Leśnego. Z gościny olsztyńskich leśników ukraińskie dzieci (i ich mamy) będą korzystać do 29 lipca. W ramach wizyty ukraińscy goście zwiedzili m.in. Warszawę, ale odwiedzą też m.in. siedzibę Nadleśnictwa Ciechanów.

 

Leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie nie po raz pierwszy pomagają swoim ukraińskim kolegom. Już na początku rosyjskiego ataku na Ukrainę przekazaliśmy ukraińskim leśnikom ponad sto w pełni wyposażonych plecaków. Ze sprawą zbiórki zorganizowanej przez RDLP w Olsztynie na Ukrainę trafiło też kilka ton środków czystości, a także m.in. agregaty prądotwórcze.