Asset Publisher Asset Publisher

OLSZTYŃSCY LEŚNICY NA II MYŚLIWSKIM PIKNIKU "MYŚLIWSKA WATRA"

    Miasteczko Skole w Bieszczadach Wschodnich, otoczone górami i bujnymi lasami, przecięte rzeką Opór jest jedną z najpiękniej położonych miejscowości w Karpatach i to tutaj w dniu 31.08.2019 r. delegacja leśników olsztyńskich z Nadleśnictwa Nowe Ramuki i Nadleśnictwa Olsztyn uczestniczyła w II Myśliwskim Pikniku „Myśliwska Watra”. Zaproszenie otrzymaliśmy od zaprzyjaźnionych już od 15 lat leśników ukraińskich z Nadleśnictwa Skole.

     Miejscem pikniku był piękny park z zabytkowym pałacem w tle, gdzie już od porannych godzin swoje stoiska wystawiły koła łowieckie z okręgu skolskiego. W powietrzu unosił się aromat potraw myśliwskich gotowanych w kociołkach na ogniskach. Impreza rozpoczęła się od prezentacji zaproszonych gości, gdzie w imieniu leśników olsztyńskich przemawiał Grzegorz Wiciel- dziękując za zaproszenie oraz podkreślając znaczenie takich imprez dla postrzegania łowiectwa przez społeczeństwo.

     Zgodnie z danymi organizatorom wcześniej obietnicami zaprezentowaliśmy pokaz sztuki wabienia jeleni w czasie rykowiska oraz zapoznaliśmy społeczność ukraińską z tradycjami i przebiegiem łowów w Polsce. Kolejno omówiliśmy przebieg polowania zbiorowego, wzbogacając go sygnałami myśliwskimi. Na koniec pokazu publiczność była proszona o powstanie, ponieważ prezentowany był sygnał „Darz Bór”, gdzie uprzednio omówiono rangę i znaczenie tego polskiego, dostojnego sygnału. Wydarzenie to było skierowane nie tylko dla miłośników kultury łowieckiej, gdyż imprezie towarzyszyły również występy zespołów ludowych.

     Dla nas leśników, myśliwych spotkanie było szczególnie cenne, gdyż w towarzystwie ukraińskich i węgierskich pasjonatów łowiectwa mogliśmy wymienić nasze doświadczenia i uwagi co do przyszłości łowiectwa w Europie i jego postrzegania przez społeczeństwo.