Asset Publisher Asset Publisher

KUPIMY TWÓJ LAS! 23.02.2022 | Ewelina Godzieba ...
na usługi w zakresie usuwania drzew trudnych oraz martwych lub niebezpiecznie zwisających gałęzi i konarów drzew rosnących w granicach leśno-urbanistycznych, stanowiących zagrożenie życia lub mienia
UPAMIĘTNIENIE OFIAR ZBRODNI KATYŃSKIEJ 13.04.2022 | tekst, fot. Ewelina Godzieba ...
obiekty turystyczne tymczasowo wyłączone z użytkowania 21.02.2022 | Ewelina Godzieba, fot. Grzegorz Wiciel ...
Na terenie Nadleśnictwa Nowe Ramuki odkryto szczątki legendarnego samolotu junkers Ju-87 stuka.
02.10.2021 roku w Orzechowie odbyła się XXIV Międzynarodowa Ocena Pracy Posokowców oraz Międzynarodowa Ocena Pracy Tropowców dla Ogarów i Gończych Polskich
Przyłącz się do ogólnopolskiej akcji #sadziMY i posadź własne drzewko.
Przedstawiciele braci leśnej zza naszej zachodniej granicy odwiedzili we wrześniu Nadleśnictwo Nowe Ramuki, gdzie mogli zapoznać się ze specyfiką lasów i gospodarki leśnej prowadzonej w PGL LP i na...
Tymczasowy objazd szlaku "Do Źródeł Łyny" 15.06.2021 | Ewelina Godzieba ...
Dzikie wysypiska śmieci w lesie niosą poważne zagrożenia dla środowiska naturalnego
Zanocuj w lesie 30.07.2021 | Ewelina Godzieba ...
Dbamy o bezpieczeństwo na drogach 12.07.2021 | Ewelina Godzieba ...
Wsiedlanie sokołów trwa już 11 lat! 11.06.2021 | Ewelina Godzieba ...
Tajemniczy lokator sztucznego gniazda 11.06.2021 | Ewelina Godzieba ...
Wycinka drzew niebezpiecznych przy drodze wojewódzkiej nr 598 02.06.2021 | Ewelina Godzieba ...
Do uprzątnięcia jest dzikie 50-cio letnie wysypisko śmieci w rezerwacie.
Konsultacje społeczne lasów HCVF 3.2 28.04.2021 | Ewelina Godzieba ...
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej 15.04.2021 | Ewelina Godzieba ...
Do lasu na terenie Nadleśnictwa Nowe Ramuki wywieziono 82 zużyte opony. Straż Leśna podjęła działania w celu ustalenia sprawcy.
Podczas prac leśnych w Nadleśnictwie Nowe Ramuki został znaleziony niewybuch.

Asset Publisher Asset Publisher

Tajemniczy lokator sztucznego gniazda

 

Tuż przed kolejnym wsiedlaniem sokołów, o którym pisaliśmy tutaj, leśnicy z Nadleśnictwa Nowe Ramuki wraz ze Stowarzyszeniem na rzecz dzikich zwierząt „Sokół” zdecydowali się sprawdzić, przez jaki gatunek zostało zajęte sztuczne gniazdo w sąsiedztwie gniazd reintrodukcyjnych sokołów wędrownych.

Nikt nie ukrywał nadziei, że to właśnie sokół wędrowny. Możliwość sprawdzenia gniazda przy pomocy drona rozchwiała wszelkie nadzieje. Ku wielkiemu zdziwnieniu okazało się, że gatunkiem, który wysiaduje jaja w sztucznym gnieździe jest… kaczka krzyżówka!

Gniazda buduje przede wszystkim w trawie, ale z uwagi na grożące jej niebezpieczeństwa, nierzadko decyduje się na zakładanie gniazd na niewielkich drzewach.  Więc nie było by w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że sztuczne gniazdo, które zasiedliła kaczka na terenie Nadleśnictwa Nowe Ramuki znajduje się ponad 20 metrów nad ziemią!

Kaczka krzyżówka składa najczęściej od 8 do 12 jaj, które wysiadywane są przez około miesiąc. Młode już po kilku godzinach po wykluciu się próbują wyskoczyć z gniazda. Jesteśmy ciekawi, jak sobie poradzą z tak dużej wysokości. Można powiedzieć, że „rzucą się na głęboką wodę”, co w przypadku tego gatunku nie powinno budzić niepokoju.  

Kaczka krzyżówka, zwana dziką kaczką, jest najbardziej pospolitą kaczką w Polsce, ale także jedną z najliczniejszych kaczek na świecie. Część ptaków prowadzi osiadły, a część wędrowny tryb życia. W Polsce populacja dzikiej kaczki wynosi w zależności od zimy, od 200 do 500 tys. osobników. Można ją spotkać niemal na każdym zbiorniku wodnym, nawet w środku dużych miast.

Film i zdjęcia dzięki uprzejmości Stowarzyszenia na rzecz dzikich zwierząt "Sokół". 

FILM