Asset Publisher Asset Publisher

na usługi w zakresie usuwania drzew trudnych oraz martwych lub niebezpiecznie zwisających gałęzi i konarów drzew rosnących w granicach leśno-urbanistycznych, stanowiących zagrożenie życia lub mienia
UPAMIĘTNIENIE OFIAR ZBRODNI KATYŃSKIEJ 13.04.2022 | tekst, fot. Ewelina Godzieba ...
Ogłoszenie o przetargu na zakup lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia 23.02.2022 | Ewelina Godzieba ...
obiekty turystyczne tymczasowo wyłączone z użytkowania 21.02.2022 | Ewelina Godzieba, fot. Grzegorz Wiciel ...
Na terenie Nadleśnictwa Nowe Ramuki odkryto szczątki legendarnego samolotu junkers Ju-87 stuka.
02.10.2021 roku w Orzechowie odbyła się XXIV Międzynarodowa Ocena Pracy Posokowców oraz Międzynarodowa Ocena Pracy Tropowców dla Ogarów i Gończych Polskich
Przyłącz się do ogólnopolskiej akcji #sadziMY i posadź własne drzewko.
Przedstawiciele braci leśnej zza naszej zachodniej granicy odwiedzili we wrześniu Nadleśnictwo Nowe Ramuki, gdzie mogli zapoznać się ze specyfiką lasów i gospodarki leśnej prowadzonej w PGL LP i na...
Tymczasowy objazd szlaku "Do Źródeł Łyny" 15.06.2021 | Ewelina Godzieba ...
Dzikie wysypiska śmieci w lesie niosą poważne zagrożenia dla środowiska naturalnego
Zanocuj w lesie 30.07.2021 | Ewelina Godzieba ...
Dbamy o bezpieczeństwo na drogach 12.07.2021 | Ewelina Godzieba ...
Wsiedlanie sokołów trwa już 11 lat! 11.06.2021 | Ewelina Godzieba ...
Tajemniczy lokator sztucznego gniazda 11.06.2021 | Ewelina Godzieba ...
Wycinka drzew niebezpiecznych przy drodze wojewódzkiej nr 598 02.06.2021 | Ewelina Godzieba ...
Do uprzątnięcia jest dzikie 50-cio letnie wysypisko śmieci w rezerwacie.
Konsultacje społeczne lasów HCVF 3.2 28.04.2021 | Ewelina Godzieba ...
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej 15.04.2021 | Ewelina Godzieba ...
Do lasu na terenie Nadleśnictwa Nowe Ramuki wywieziono 82 zużyte opony. Straż Leśna podjęła działania w celu ustalenia sprawcy.
Podczas prac leśnych w Nadleśnictwie Nowe Ramuki został znaleziony niewybuch.

Asset Publisher Asset Publisher

XII Konkurs Wabienia Jeleni im. Tadeusza Madeja

     Kiedy podczas pierwszego Konkursu Wabienia Jeleni wybrzmiał sygnał powitania nikt nie przypuszczał, że stanie się on Naszą tradycją i czasem, na który czekamy z wielką niecierpliwością. Tak również było i w tym roku. W sobotnie popołudnie 31.08 br. przy siedzibie Nadleśnictwa Nowe Ramuki po raz dwunasty odbył się Warmiński Konkurs Wabienia Jeleni im. Tadeusza Madeja. Współorganizatorami konkursu było Nadleśnictwo Nowe Ramuki oraz Stowarzyszenie Przyrodnicze „Puszcza Ramucka".

   Impreza tradycyjnie rozpoczęła się od złożenia hołdu tragicznie zmarłemu Nadleśniczemu Tadeuszowi Madejowi, który oddając się łowieckim pasjom poniósł śmierć. Część poległemu oddana została przy obelisku upamiętniającym to nieszczęśliwe wydarzenie. Kwiaty złożył Pan Dyrektor RDLP w Olsztynie – Mariusz Orzechowski w towarzystwie Nadleśniczego Nadleśnictwa Nowe Ramuki – Tomasza Dzietowieckiego oraz syna tragicznie zmarłego.

     Również i w tym roku impreza zrzeszyła wielu amatorów łowieckiego kunsztu. Liczba zgromadzonych gości świadczyła o nieustającym zainteresowaniu tematyką myśliwską. W XII edycji Konkursu zmagało się 21 zawodników.

    Zawodnicy w trakcie konkursu naśladowali głosy jeleni, które można usłyszeć w trakcie rykowiska (ich okresu godowego). Niewidoczni dla publiczności, schowani za szpalerem świerków "przedstawiali" 5 głosów. W pierwszym etapie konkursu wybrzmiały głosy: młodego byka szukającego łani, poryk, wyzwanie, w drugim etapie: głos starego byka szukającego łani raz głos byka przy chmarze.

    Komisja sędziowska w składzie: Andrzej Misiak – mistrz Europy w wabieniu jeleni,  Janusz Jeznach – emerytowany, wieloletni Nadleśniczy Nadleśnictwa Nowe Ramuki oraz Marek Trędowski- Nadleśniczy Nadleśnictwa Jedwabno wyłoniła następujących laureatów:

I miejsce Marcin Zega
II miejsce Jakub Karasiński
III miejsce Jan Szkiłądź

     Nagrodę publiczności zdobyła Julia Gurzyńska, najmłodsza uczestniczka tegorocznego konkursu.

     Wielką niespodzianką Konkursu był niezapomniany występ artystyczny Laureatki Nagrody Publiczności.

   W przerwie pomiędzy etapami Konkursu zaprezentowano publiczności różne rasy psów myśliwskich. Charakterystykę poszczególnych ras  przedstawił Pan Waldemar Paszkiewicz. Kunszt wabienia zaprezentował Pan Andrzej Misiak.

     Pan Łukasz Glica zaprezentował i opowiedział o następujących gatunkach ptaków: jastrzębiu zwyczajnym, sokole wędrownym oraz puchaczu zwyczajnym.

     W trakcie Konkursu nabyć można było miody z okolicznych pasiek. Najmłodsi widzowie mieli niepowtarzalną okazję uczestniczenia w warsztatach ceramicznych.

     Całemu wydarzeniu towarzyszył zespół sygnalistów myśliwskich.

     Składamy serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom i obecnym gościom, szczególne podziękowania składam naszym sponsorom:
Nadleśnictwom, Zakładom Usług Leśnych współpracujących z nadleśnictwem, SITLiD w Olsztynie, firmie EGGER Biskupiec, Biurze Polowań Kahle. 
Dzięki waszemu wsparciu mógł odbyć się ten konkurs w tak dobrej oprawie i z bogatymi nagrodami. Specjalne podziękowania składam stowarzyszeniu Przyrodniczemu "Puszcza Ramucka" oraz wszystkim pracownikom Nadleśnictwa zaangażowanym w organizację Konkursu.