Wydawca treści Wydawca treści

Na terenie Nadleśnictwa Nowe Ramuki odkryto szczątki legendarnego samolotu junkers Ju-87 stuka.
02.10.2021 roku w Orzechowie odbyła się XXIV Międzynarodowa Ocena Pracy Posokowców oraz Międzynarodowa Ocena Pracy Tropowców dla Ogarów i Gończych Polskich
Przyłącz się do ogólnopolskiej akcji #sadziMY i posadź własne drzewko.
Przedstawiciele braci leśnej zza naszej zachodniej granicy odwiedzili we wrześniu Nadleśnictwo Nowe Ramuki, gdzie mogli zapoznać się ze specyfiką lasów i gospodarki leśnej prowadzonej w PGL LP i na...
Tymczasowy objazd szlaku "Do Źródeł Łyny" 15.06.2021 | Ewelina Godzieba ...
Dzikie wysypiska śmieci w lesie niosą poważne zagrożenia dla środowiska naturalnego
Zanocuj w lesie 30.07.2021 | Ewelina Godzieba ...
Dbamy o bezpieczeństwo na drogach 12.07.2021 | Ewelina Godzieba ...
Wsiedlanie sokołów trwa już 11 lat! 11.06.2021 | Ewelina Godzieba ...
Tajemniczy lokator sztucznego gniazda 11.06.2021 | Ewelina Godzieba ...
Wycinka drzew niebezpiecznych przy drodze wojewódzkiej nr 598 02.06.2021 | Ewelina Godzieba ...
Do uprzątnięcia jest dzikie 50-cio letnie wysypisko śmieci w rezerwacie.
Konsultacje społeczne lasów HCVF 3.2 28.04.2021 | Ewelina Godzieba ...
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej 15.04.2021 | Ewelina Godzieba ...
Do lasu na terenie Nadleśnictwa Nowe Ramuki wywieziono 82 zużyte opony. Straż Leśna podjęła działania w celu ustalenia sprawcy.
Podczas prac leśnych w Nadleśnictwie Nowe Ramuki został znaleziony niewybuch.
W ostatnia sobotę września mieliśmy przyjemność brać udział w ogólnopolskiej akcji “VII Międzypokoleniowa Sztafeta Turystyczna” związanej z obchodami jubileuszu 70-lecia PTTK.
Jak co roku w Orzechowie koło Olsztynka spotkają się miłośnicy psów myśliwskich
105 dębów upamiętniających leśników, którzy zostali zamordowani w Katyniu rośnie już na terenie Nadleśnictwa Nowe Ramuki. Sto szósty dąb został poświęcony Adamowi Loretowi – pierwszemu...
Dziesiąty raz reintrodukcji sokołów na terenie Nadleśnictwa Nowe Ramuki 03.06.2020 | Ewelina Godzieba ...

Lista aktualności Lista aktualności

Dziesiąty raz reintrodukcji sokołów na terenie Nadleśnictwa Nowe Ramuki

Od 2011 roku Nadleśnictwo Nowe Ramuki we współpracy ze Stowarzyszeniem na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół" stara się przywrócić nadrzewną populację sokoła wędrownego. Populacja tego gatunku praktycznie wyginęła w latach 60 XX wieku. Główny powód to masowe stosowanie pestycydów w rolnictwie.

W poniedziałek (01.06.2020) w Nadleśnictwie Nowe Ramuki odbyła się już dziesiąta akcja wsiedlania tego gatunku. W specjalnych gniazdach reintrodukcyjnych w postaci metalowych koszy zawieszonych na drzewach leśnicy umieścili 20 młodych sokołów. Każdy osobnik został zaobrączkowany. Użyte do tego zostały kolorowe obrączki ornitologiczne i obserwacyjne, zgodne z międzynarodowym systemem. Takie obrączki pozwalają na późniejszą identyfikację osobnika.

Młode sokoły wędrowne spędzą w zamkniętych gniazdach reintrodukcyjnych około 10 dni. Przez ten czas będą karmione przy wykorzystaniu specjalnej windy. Po upływie 10 dni gniazda zostaną otworzone, a sokoły dzięki możliwości opuszczenia gniazda będą stopniowo przyzwyczajać się do życia na wolności.  Służy to również adaptacji miejsca i uznania go za rodzinne strony. Jest to tzw. „mechanizm wdrukowania”.

Mechanizm ten powoduje, że sokoły po osiągnięciu dojrzałości (2-3 lata) zakładają gniazda w środowisku zbliżonym do tego, gdzie po raz pierwszy zaczęły samodzielnie żyć. Oczekuje się również, że po okresie juvenilnych wędrówek, sokoły powrócą w rejony wypuszczeń i założą tam gniazda.